Loading...
Giriş Yap Hesap Oluştur

Çağrı Merkezi / 0236 404 05 45

Konutta yüksek fiyat dönemi bitti mi?

Anasayfa Haber ve Duyurular Konutta yüksek fiyat dönemi bitti mi?
Sevdiklerinizle Paylaşın

Konutta yüksek fiyat dönemi bitti mi?

Dünya'da ve Türkiye'de son dönemde fiyatı hızla katlanan konut sektöründe, faizlerin artmasıyla başlayan duraklama hatta gerileme, "Konutta balon mu oluştu? Alınan yüksek fiyatlı evler yeni sahipleri için fırsat mı, tuzak mı?" sorularını akıllara getirdi.

EMLAK HABERLERİ  03.08.2022, 01:48  03.08.2022, 01:54  Umut KIZILAY
 1864
Konutta yüksek fiyat dönemi bitti mi?

Yapılan araştırmalar pek çok ülkede hızla artan konut sektöründe, yaşanan ekonomik belirsizlikler, artan kredi faizleri yükselen enflasyonla gelirlerdeki erime ile ciddi bir düşüş bekleyenlerin sayısı gittikçe artıyor.
Avantajlı krediler ile şişen konut piyasasında durulma ve gerileme belirtileri gayrimenkul sektöründe hissedilmeye başlandı. Seri ilan sitelerinde gayrimenkullerin ilanda kalma süreleri uzarken emlak ofislerinin telefonları eskisi kadar çalmamaya başladı. Son günlerde ilanlarda artan fiyat düştü' bildirimleri bile alıcı kitlesini harekete geçirmiyor

Piyasadaki bu durgunluğun nedeni olarak BDDK’nın kredileri kısıtlayıcı kararlar alması olarak gösteriliyor. Sıfır veya ikinci el konut almak isteyen tüketiciler bankalara gittiklerinde ya çok düşük miktarlarda kredi çıkıyor, ya da başvurular bütünüyle reddediliyor.
Bankalar kredi vermeyince doğal olarak konut satış oranları ve fiyatlar düşüyor. Tüm ekonomik parametreler konut balonunun yakın tarihte patlayacağını gösteriyor. Bu gibi dalgalı piyasalarda fiyatı doğru olan ve PR yöntemiyle pazarlanan konutlar satılabilir. Gayrimenkul sektöründe gerçek satıcı ve alıcı dönemi başlıyor.

İlanlarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! 0236 404 05 45

TM Bilişim © 2021 Her Hakkı Saklıdır.